Kdo jsme

Klub biatlonu ELÁN ZRUČ ve své dnešní podobě působí od roku 1990, je součástí Českého svazu biatlonu. Zakladatelem klubu byl Jozef Fabišík, který dnes již bohužel není mezi námi. Jen díky jeho neúnavné práci zejména se žactvem získal v posledních 20 letech BK Elán Zruč jméno v českém letním biatlonu a přispěl ke zviditelnění naší obce. Především jeho zásluhou máme od roku 2005 zázemí a vynikající podmínky pro trénink ve zrekonstruované klubovně u Drahotínského rybníka nedaleko obce Zruč-Senec.

 Hlavní činností našeho klubu byla až do nedávna příprava dětí a mládeže na soutěže v letním biatlonu, který je jednou z alternativ biatlonu. Letní biatlon se skládá z běhu (krosu) a střelby ze vzduchové, resp. malorážné zbraně. Tato letní varianta se těší větší členské základně pro svoji dostupnost vzhledem ke klimatickým podmínkám. Náš roční kalendář se skládá z jarních jednodenních krajských závodů v Plzeňském, Středočeském, Karlovarském, Ústeckém kraji a Praze. Následují 3 celorepublikové víkendové závody Českého poháru, které probíhají většinou ve vzdálenějších krajích ČR. Vrcholem Českého poháru jsou Mistrovství republiky v letním biatlonu, oddělená pro žactvo a dorost+dospělé.

O letních prázdninách pořádáme týdenní tréninkové soustředění. Každoročně pořádáme oblastní závod, kterého se účastní stále více klubů nejen z Plzeňského kraje, ale i dalších. V minulosti jsme uspořádali i několik závodů ČP, včetně MČR žactva.

Díky tomu, že český biatlon v poslední době zažívá obrovský boom, úspěchy našich reprezentantů přitahují veřejnost a zájemce o tento zimní sport. I my jsme se v posledních letech začali více zaměřovat na zimu a docela se tak mění směr vývoje našeho klubu. Již několik let spolupracuje náš klub s lyžařským Sport Clubem Plzeň a společné tréninky začínají nést ovoce. 3 naši závodníci se v sezóně 2016/2017 opakovaně umisťovali v první desítce výsledkových listin závodů Českého poháru, které při současném biatlonovém boomu čítají i přes 70 závodníků v  kategorii. To jen potvrzuje zvyšující se konkurenceschopnost nás, Plzeňáků, i v zimních sportech.

Samozřejmě nic není zadarmo. Abychom mohli alespoň trošku konkurovat „horským“ klubům, musíme jezdit za sněhem do vyšších poloh. Tzn. min. 1x týdně trénink v biatlonovém areálu pod Velkým Javorem v Bavorské Železné rudě, společná soustředění s lyžařským klubem na Božím Daru, v Rakousku nebo v Novém Městě na Moravě. To se neobejde bez zvýšeného úsilí trenérů a pomoci rodičů nejen při dopravě, ale také při servisu lyží při závodech. Děkujeme všem příznivcům za pomoc a čas, který nám věnují.