Zhodnocení zimy 2013

Zhodnocení zimní sezóny 2013

Druhá polovia zimní sezóny a dalších klubových i soukromých akcí se semlela tak rychle, že nezbyl čas je hodnotit jednotlivě. Množství výsledků, dojmů a práce krátce shrnu v tomto článku.

Po MČR dorostu a juniorů následoval 2. ČP žactva v Nové Vsi nedaleko Břidličné, kam už vyrazili závodit jen Ondra a Markéta. Víkend v nejvzdálenějším místě letošní sezony byl plný nevšedních zážitků, které začaly už na páteční cestě, kdy naše Oktávka nezvládla zafoukanou polní cestu. Vyzkoušel jsem si tak nasazování řetězů ve tmě, větru a po kolena ve sněhu. No nakonec nás ta sranda na poli stála pár stovek za vytáhnutí ze závěje.  Ještě, že jsme měli s sebou baviče Oldu Kodedu z Litic. Ze střeleckých výsledků je vidě, že už se žáci srovnali s manipulací a odlišnostmi střelby v zimních podmínkách. Ondra obsadil 14. místo s jednou trestnou a 16. místo v ZHS bez jediného TK. Markéta v obou závodech minula jeden terč a doběhla 10. a 12. Oba závody se běžely volnou technikou. Při Markétině hromadném startu se stala jasné favoritce na vítězství technická závada na vázání, která se ukázala jako problém, jehož řešení rozdělilo trenéry a organizátory na dva tábory. Určitě se k němu budeme ještě několikrát vracet na poradách trenérů apod. Bylo by to na dlouhé povídání, ale protože jsem se přímo účastnil aktuálního řešení celé situace, ztotožňuji se s rozhodnutím jury závodnici nediskvalifikovat.

Dalším závodem byl CEC v Osrblí, kde závodila pouze Pavla. Z Češek obsadila 2. místo ve sprintu se 7 TK a taktéž i  při vytrvalostním závodě s 15 chybami na střelnici. Zde je největší prostor pro zlepšení.

Od 6. do 17. 2. jsme se já a Pavla účastnili MS v Novém Městě jako rozhodčí. Prožívali jsme tak závody světové elity z bezprostřední blízkosti na střelnici a trati. Bylo to 11 dní plných úžasné atmosféry, zážitků, zajímavých setkání a pohody, které se dlouho nebudou opakovat.

Víkend nato už jsme byli s Ondrou a Markétou na MČR v Jablonci. Sezóna se uzavírala závody jak volnou, tak klasickou technikou. Poté, co jsme v pátek večer nasadili nové nosné řemeny na pušky coby další motivaci, se v sobotu ráno na nástřelu jedny rozbily a hned bylo co řešit. Při sobotním RZ a štafetách jsem strávil velmi zajímavé a velmi dlouhé chvíle v garáži pro rolbu při společné máze. Nástřel a přípravu tak zajišťovala Věrka. Střeleckou formu si bohužel nepřivezl Ondra a pěti netrefenými si pokazil sezónní úspěšnost, běžecký výkon stačil pouze na 19. místo. Markéta se však technickými problémy nenechala rozhodit a po bezchybné střelbě doběhla pro nejlepší letošní výsledek - 7. místo. Závody s hromadným startem klasickou technikou dopadly opačně než sobotní. Střelecky si výrazně polepšil Ondra a doběhl pro 12. místo. Na těžkých Jabloneckých tratích, řekl bych až příliš náročných pro žactvo na klasiku, se lámal chleba a Markéta doběhla 19. i po čisté střelbě. Stejně jako předchozí den jsem i neděli strávil v buňce při přípravě lyži, tentokrát v komornější a příjemnější společnosti Střelky Brno.

Hned další víkend 2.3. - 3.3. jsme trávili v Jáchymově na 4. ČP D+D. Prodloužený víkend to byl vcelku povedený, strávený s fajn partou na horách, nesměli bychom ovšem tak malicherně lpět na výsledcích...! Závody jsme sledovali jako rozhodčí na střelnici. Sobotního závodu za krásného počasí se účastnil jen Jirka, ale VZ bohužel kvůli pádu nedokončil. Na neděli dorazila i Pavla z Krkonošské 70tky a ve sprintu doběhla 5. s pěti trestnýma. Stejně chyb udělal i Červ a stačilo to jen na 16. místo.

Tato šňůra závodů (včetně MS) mi vzala poslední zbytky sil a  a zřejmě i díky snaze dohnat co nejvíce manko svého běžeckého tréninku jsem na konci následujícího školního týdne ulehl v horečce s chřipkou, kterou jsem přecházel i na MS. Díky tomu jsme s mámou krkolomně na poslední chvíli zařizovali odvoz pro Pavlu a Martinu na poslední ČP do Jakušic, resp. Harrachova, kterého se neúčastnil ani Červ kvůli školním povinnostem. Velký trn z paty nám vytrhl opět Rover Praha, když nám nabídl odvoz závodnic z Prahy. Ze závodů přivezla Pavla 6. a 5. místo ze ZHS a sprintu.

Poslední zimní akcí bylo MČR mužů a žen v Jablonci, za účasti kompletní české reprezentace, která svými letošními výsledky přilákala obrovské množství diváků. Nás se však více týkalo školení trenérů, které tam zároveň probíhalo. Získat nové zkušenosti a informace se rozhodli Jirka i Martina Červených. Za tuto iniciativu jsme rádi a doufáme, že padne na úrodnou půdu.

Taková byla ve zkratce letošní zimní sezóna, mnoho dojmů a zkušeností budeme ještě chvíli trávit a snad se projeví v té další. Už teď je jasné, že zlepšit by se měla především střelba dospělých, technika lyžování žactva a fyzická příprava téměř u všech. Samozřejmě stejně tak i naše trenérská činnost v přípravě a zajištění závodů a servisu.