V Elánu jsou Mistři ČR !

Máme Mistry České republiky!

Po dlouhé odmlce je načase zhodnotit závěr letní sezony. Od posledních biatlonových závodů už je to pěkná chvíle, ale bylo stále co řešit a taky potřeba zpracovat dojmy. Nebudu jenom popisovat výsledky, ale taky trochu hodnotit svýma očima.

Začnu mistrovstvím žactva, které proběhlo 7. - 8. 9. ve Starém Městě p. Landštejnem. Tradičně perfektně zorganizované a navíc za krásného, skoro letního, počasí. Tahoun týmu Ondra jel na šampionát bohužel oslabený nedávno prodělanou virózou, kvůli které vynechal i ČP v Jáchymově. Na tento víkend už sice byl fit, ale na trati ještě chyběla jiskra a lehkost, se kterou obvykle přeskakuje soupeře. Z toho zřejmě vyplynuly i chyby na střelnici (2TK při RZ). Byla z toho dvě pátá místa jak v RZ tak ZHS. Po výpadku těsně před MČR jsou to ale parádní a vyrovnané výsledky. Mým předpokladům odpovídají i Matesovy výsledky, jemuž velká tréninková absence nedovolila více než 16. a 11. místo, což je trochu škoda po úspěšném 3. kole ČP. Naopak hodně jsem věřil Vojtovi a mám radost, že se podařilo vychytat hlavně střelbu, se kterou se trochu trápil od prvního ČP. Konečně zvládl vyrovnaně zastřílet oba závody čistě, tak jak je v jeho možnostech a bylo z toho 12. resp. výborné 7. místo v RZ. Na závěr sezóny se tak vše srovnalo a můžeme na tom stavět. Kluci tedy urvali přesně to, na co měli. Obdobně na tom byly holky, perfektní byla zejména střelba Sašky, při které neminula ani jednou v obou závodech. Doběhla si pak pro stejná umístění jako mladší bratr Vojta. Markéta po trápení se na trati obsadila 8. a 15. místo. Zůstala tak trochu za očekáváním. Štafety, ze kterých jsme loni vymáčkli celou sadu medailí, letos tak úplně nesedly. Nejblíže k medaili měla štafeta složená z našich holek a Nikol Majcherové z Manušic. Bohužel zmatky na střelnici a také komplikace v podobě omylem odcizených zásobníku z naší zbraně vedly k diskvalifikaci. Celkově, přestože nám to ani jednou necinklo, můžu hodnotit MČR žactva kladně. Bylo zde však několik situací, ze kterých je třeba se poučit a zapracovat na jejich zlepšení. Všichni se ale umístili v první desítce, nebo těsně za ní, odvezli si 1. VT a díky tomu se naše družstvo žactva posunulo na 9. místo, tedy o příčku výše než loni v konečném hodnocení ČP. Úkol splněn smiley.

Nás D+D čekal vrchol o dva týdny později 21. - 22. 9. pro změnu v Novém Městě na Moravě. Celkem nepříjemnou změnou bylo i dost nevlídné počasí, kdy byla teplota kolem 10°,  v pátek a sobotu doprovázená ještě deštěm. Smůla nám šlápla na paty, resp. Martiny kotník už v pátek odpoledne, kdy si ho podvrtla při tělocviku a čeká ji ještě několik týdnů s ortézou. My ostatní jsme páteční trénink díky hustému dešti hodně zkrátili. Za dorostenky B se tedy na start postavila jen Karolína. Přestože nezastřílela svůj standart, byla z toho dvě pátá místa, o která musela bojovat na trati. Na závěr tak přidala body do konečného hodnocení našeho družstva dorostu, které se skládá právě jenom z Káji a Marti a holky tak obsadily 9. místo z 24 klubů. Mírné běžecké zlepšení zaznamenal Jirka, škoda že až na konec sezóny. Bohužel si ani v jednom závodu neodpustil 4 chyby v jedné položce a to jej odsunulo na 8. místo v ZHS a 5. v rychlostním závodě. Vystoupení Tomáše Hlíny ani nebudu komentovat. Pravdou je, že pro všechny tyto výsledky platí staré pravidlo: co nenatrénuješ, to v závodě nenajdeš. Nakonec jsme šli prodat celoroční snažení já a Pavla. Ta si konečně užila vyrovnané konkurence v kategorii, když jí sekundovaly Slovenské reprezentantky Gereková a Kuzminová. V každém závodě skončila za jednou z nich, může si ale připsat skalp úspěšné olympioničky. Všechny české závodnice ale porazila a odvezla si tak Mistrovský double. V ZHS to však bylo velmi těsné po mnoha chybách na střelnici. Tímto víkendem si zajistila vítězství v celém ČP a je tak naším nejúspěšnějším členem s 510 body. S velkým očekáváním jsem do NMNM nastupoval i já. Na sobotní RZ jsem však nebyl zrovna v pohodě. Od startu to nebylo ono a naprostým selháním ve stojce jsem si vydělal nejhorší letošní výsledek na 7. místě. Ztráta byla tak velká, že jsem ztratil i průběžné vedení ČP. Od ZHS jsem tedy už nechtěl nic jiného, než vyhrát. Při ležkách byl závod celkem dramatický, když jsme se bili v asi pětičlenné skupině. Vleže těch chyb mohlo být méně (2,1) ale parádně vyšly stojky. Ty jsem se snažil v tréninku poladit na rychlost a především v hlavě ustát poslední střelbu na prvním stavu. Při první stojce za dva jsem se trhnul ostatním a podruhé za jedna běžel pro vítězství. Konečně po 11 letech! Celkově jsem tak získal 509 bodů a zůstal druhý v celkovém ČP.

Samostatnou kapitolou byl sobotní štafetový závod, kde se bohužel Pavla opět nepotkala se střeleckou formou a musela  2x na 3 TK. Karolína na druhém úseku  ani s výsledkem 0+2 už nedokázala vybojovat lepší, než 4. místo. No a já jsem se po dopoledním debaklu rozhodl urvat co se dá a společně s Jirkou Franzem jsme si i díky jedné z nejlepších střeleb (najednou to šlo surprise) vybrali zasloužené prvenství.

S Pavlou jsme tak přihodili nejvíce bodů a jako družstvo dospělých jsme obsadili 5. místo z 39 klubů. Nutno dodat že nám nemálo vypomáhala i Olina Červená, která se umístila 2x na 8. místě a dokonce se už několikrát i trefila!

Nyní je čas, abychom si každý z nás celý rok zpětně přehráli, zhodnotili a mohli na něm stavět další sezónu, někteří už tu zimní.

Součtem bodových zisků z nejlepších závodů sezóny se Elán Zruč umístil na skvělém 4. (i když bramborovém), místě ze všech 42 klubů v republice! Vytýčený cíl obhájit, nebo lépe zlepšit loňské 5. místo jsme tedy splnili na 100%.

Děkujeme všem, kteří se na tomto výsledku podíleli ziskem potřebných bodů. Děkujeme kamarádům a rodičům za podporu a sponzorům za finanční a materiální pomoc.