Ohlédnutí za zimní sezónou žáků

Oficiální závěr letošní zimní sezony - valná hromada Elánu Zruč – je za námi a tady máme rychlou rekapitulaci, jak vlastně ta olympijská sezona proběhla.

Sezona začala v prosinci společným soustředěním na Božím Daru s Láďou a Kubem (SCPL), po kterém mělo následovat naše soustředění s Bystroušem, ale na něj už nezbyl nikde žádný sníh. A tak, vyzbrojeni (mimo našich zbraní) pouze vzpomínkami na loňskou sezónu (někteří ani to ne), jsme vyrazili do našich „velehor“ na první oblastní závody na Horní Mísečky, kde se schovávaly poslední kousky sněhu.Vzhledem k tomu, že jinde sníh nebyl a blížil se termín oznámení nominací na ZODM, byly oblastní závody nabité konkurencí a tedy velkou prověrkou na budoucí pohárová klání. Prověrkou byly, pravda nejen závodních, ale i morálních kvalit závodníků, protože v tom dešti a zimě lyžovali opravdu pouze ti statečnější a my jsme k nim samozřejmě patřili!!! Mimochodem Horní Mísečky byly letos naší druhou základnou, protože spolu s Kubem jsme si tam do konce sezony, samozřejmě mimo program pohárových závodů, střihli ještě několik hlaďařských vystoupení.

První závody (13.12.) pořádali jilemničtí a v počasí, které by obdivovali spíše příznivci Spartan race, jsme dopadli následovně:  Žákyně B - Kája 8.místo (75,76b), Denča 17.místo (61,18b), Žáci C - Marek 5.místo (82,23b) , Žákyně C - Nela 34.místo (6,06b).

Druhé závody hned následující víkend (20.12.) pořádal SKP Harrachov a při krásném azuru dojeli naši borci takto: Kája 5.místo (86,22 b), Denča 11.místo (80,19 b), Marek 8.místo (74,96 b). Těmito závody skončilo závodění v r. 2015 a vzhledem k stále trvajícím bídným sněhovým podmínkám, jsme s obavami sledovali předpovědi na období vánočních prázdnin, kdy byla plánována naše společná účast se SCPL na Šestidenních v Jablonci. Místo závodů bylo soustředění a za sněhem se jezdilo každý den kam jinam, než na Mísečky. Vstup do zimní sezony byl velice úspěšný a s napětím jsme tedy očekávali první závody Českého poháru a samozřejmě i olympiádu.

Těsně před Vánoci byly definitivně přesunuty 1. pohárové závody v Letohradě, na které se všichni moc „těšili“ (jediné závody, které se jedou klasicky). S blížícím se Novým rokem a zpřesňujícími se předpověďmi bylo jasné, že pořádná zima začne až na ZODM (17.-22.1.2016). Na olympiádu na Cínovec vyrazili 4 naši závodníci (Marek, Kája, Denča a Nela) doplnění o dvojici z Tatranu Železná Ruda (Michal Svítil, Terka Fischerová ) a dvojici litickou (David Kůs, Filip Volf). Závodníci si užili organizaci velké sportovní akce a zdá se, že se jim to líbilo. Celý olympijský týden vládla pořádná zima a tak při vyprávění bylo nejčastěji slyšet: zima, zima, zmrzlý prsty, zima, zima, zamrzlá puška, zima, zima. A za tím vším péče starostlivých trenérů Bystrouše a Radka. Ta pomohla závodníkům k následujícím výsledkům: V rychlostním závodě si Kája vyjela skvělé 9.místo(79,86b), Mára taktéž 9.místo (72,39b) a Denča po boji nezamrzlou vzduchovkou 23.místo (49,11b) a Nela 28.místo (0b). Středeční hromadný závod se jel klasicky. Skvěle zajela Kája – 5.místo (84,03b), Denča se neztratila – 13.místo(75,68b), Marka potrápila zamrzlá zbraň i hole – 20.místo (52,87b) a Nela po trápení na trati, ale výbornou střelbou brala28.místo (29,50b). Čtvrteční den patřil štafetám. Štafetu holek rozbíhala Kája a v obrovské konkurenci (kategorie B+C) předávala Denče na 11.místě. Ta dokázala solidní střelbou posunout štafetu a předat Terce na 10.místě. A ta bezchybnou střelbou dovezla konečné skvělé 8.místo. Kluci jeli ve složení Michal Svítil, Mára a Filip Volf. Michal štafetu rozběhl parádně – předával Markovi na 4.místě. Marek bez problémů 4.místo udržel, bohužel Filip se trápil na trati i na střelnici a bylo z toho konečné 11.místo.

Poslední lednový víkend jsme vyrazili na 2.kolo (vlastně 1.) ČP do Jablonce nad Nisou. Prvního pohárového klání jsme se zúčastnili v sestavě Mára, Vojta, Nela, Kája a Denča. Závody se jely volně na známých tratích a za příjemného počasí. A tak díky vlídnému vedení trenérky Lenky, řevu Vítka a především díky maximálnímu nasazení i povedeným střelbám, se naši umístili následovně:  V sobotním rychlostním závodě Denča 10.místo (88,2b) - což je vzhledem k tomu, že je prvním rokem v kategorii, skvělý výsledek, Káje přišla trať krátká, tak si ji o pár metrů prodloužila - 14.místo (86,46b), Marek solidní 13.místo (86,23b), Vojta v prvním pohárovém závodě 47.místo (61,84b) a Nela 52.místo (54,84b). V nedělním vytrvalostním závodě dojela Kája na 11.místě (87,20b), Denča 12. (86,22b), Marek 9. (89,85b) , Vojta 45. (65,61b) a Nela 49. (46,73b). Takhle parádně skončil první ČP. A mohli jsme si užít týden brzkých jarních prázdnin.

V únoru se v náhradním termínu konalo letohradské 1. kolo ČP. Místním se díky heroickém úsilí podařilo udržet uprostřed okolní zeleně a hlíny tratě bílé a tak proběhly závody – tentokrát oba klasicky. S Bystroušem a Radkem vyrazili Mára, Vojta a Kája, ke kterým se přidala v neděli Denča. Přestože klasika není zrovna oblíbená, výsledky byly výborné. V sobotním rychlostním závodě dojela Kája pro 17.místo (75,10b), Marek pro 25. (81,39b) a Vojta dojel 41. (68,76b). V nedělním  stíhacím závodě si Kája bezchybnou střelbou o šest příček polepšila – 11.místo (82,83b). Denča nastoupila vzhledem ke své sobotní nepřítomnosti z posledního místa (41.) a taktéž bezchybnou střelbou dojela pro 31.místo (51,05b). Markovi se závod vydařil jak běžecky, tak střelecky – všechny 3 položky bezchybné a dojel pro krásné 14.místo (73,04b), Vojta zabojoval a vylepšil sobotní umístění – 40.místo (45,25b). Při závodech se jasně ukázalo, že u klasiky má většina našich závodníků hodně co napravovat, především v otázce techniky  jízdy.

Na poslední závody  ČP a zároveň  Mistrovství ČR jsme se přesunuli do Vysočina arény  v Novém Městě na  Moravě. Na MČR žactva postoupili z našich jen Mára, Kája a Denča. V Aréně měli  na tratích sněhu dost, trakaře taky nepadaly, povzbuzujících diváků byl také dostatek, tak lze říci, že to byly ideální podmínky. Po pátečních trénincích jsme, stejně jako v Jablonci, odevzdali lyže na společnou mázu před sobotními závody volnou technikou. V sobotu začínal program rychlostním závodem, pokračoval odpoledními štafetami dvojic a zakončen byl nedělním vytrvalostním závodem s hromadným startem - klasicky.  Holkám se dařilo lépe, Mára bojoval nejen se soupeři, ale i s nachlazením a nakonec i se střelbou. V rychlostním závodě dojela Kája 12. (91,76b) a Denča na 21.místě (84,28b). Odpoledne se jim velmi vydařila štafeta, kde v posledním kole Denča bojovala o bednu a výsledné 6. místo je výborný výsledek. Mára v rychlostním dosáhl na 30.místo (85,04b) a ve štafetě spolu s Michalem Svítilem zajeli pro 8. místo. Nedělní závod klasicky byl i přes bojovné nasazení pro Denču technicky a pro oslabeného Máru celkově slabší, takže pouze Kája to dotáhla do 2.destítky a dojela na 16.místě (89,87b). Denča nakonec 25.místo  (77,45b) a Marek 40. (76,95b).

Všichni si sáhli na dno a vydolovali to nejlepší, co v nich bylo. Teď je třeba vyléčit šrámy na těle i na duši a nabrat sílu a chuť do dalších závodů – letní biatlonová sezona pomalu, ale jistě klepe na dveře.