Mistrovství ČR v letním biatlonu

Žákovské Mistrovství republiky se konalo třetí záříjový víkend v Letohradu za účasti téměř 300 malých i velkých závodníků. Vzhledem k solidním výsledkům ze závodů Českého poháru jsme jeli v plném složení. Markétka s Majdou za žactvo A, Martinka s Matějem za žactvo B a Kája, Denča, Linda a Diana za žactvo C. Mistrovství zahájily sobotní sprinty. Jako první vystartovala Majda. Teda měla vystartovat. Příprava a rozcvičení na závod probíhala tak usilovně, že jí trenér (Vítek) zapomněl poslat na start. Vyběhla tedy s téměř minutovým mankem zároveň s Markétkou. Začátek tedy nic moc. Konec závodu přinesl bramboru. Denču chyba na střelnici hned při první položce odsunula z medailových pozic na 4.místo. 

Odpoledne se v Šedivském lomu běžely štafety. Tam už byly výsledky o poznání lepší. Majdu a Markétku doplnila ve štafetě Aneta Bártová ze Starého Města pod Landštejnem. Pro holky to byl první štafetový závod na jejich prvním MČR. Nervozita svázala především Anetu s Majdou na střelnici, naštěsí jen tam. Při běhu se svázat nenechaly a doběhly si pro svůj první mistrovský bronz. Martinka i Matěj se přidali do štafety Litic. Holky na tom byly o něco lépe s během i se střelbou a skončily tak na pěkném 10. místě. Klučičí štafetu trápila střelba, každý 3x dobíjel a nakonec i běžel trestné kolo. Naší nejsilnější štafetu jsme postavili v nejnabitější kategorii celého mistrovství, v žákyních C. Celkem kluby doly dohromady úctyhodných 23 štafet. Že to bude zajímavý závod dával tušit už žebříček - 3 kluby, 3 holky v první desítce - SKP Harrachov, KB Trefa, Elán Zruč. Další obávané štafety postavil Letohrad, Krkonoše, SKP Kornspitz a Jilemnice. Napínavé to začalo být už na startu, startovní číslo 88 znamenalo poslední lajnu v hromadném startu. Kája se s tím ovšem poprala bravurně a předávala Lindě na 3.místě. Ta dvěma chybami na střelnici vyrobila z napínavého závodu závod nervy drásající. Skvělým během však ztrátu ze střelnice snížila a předávala Denče na 4.místě. Denisa udržela nervy na uzdě a letohradskou štafetu předběhla. Máme tedy další bronz!  

Závěr mistrovství patřil hromaďáku, čili závodu s hromadným startem. Markétka vylepšila střelbu a tím i umístění. Na Majdu opět padla smůla, tentokrát od rozhodčích, kteří viděli pouze 2 trefené rány místo 3. Ani protest nepomohl. Matěj stejně jako Markétka vylepšil střelbu a posunul se v pořadí výše. Ještě lépe si vedla Martinka. Tu čistá střelba posunula rovnou o 20 míst výše! U nejstarších holek vylepšila svůj sobotní výkon jak na střelnici, tak při běhu Diana, brala pěkné 21.místo. Linda vytvořila neuvěřitelných 8 chyb na střelnici a to nedokázal zachránit ani její superrychlý běh - přesto dobré 19.místo. A co naše poslední 2 želízka v ohni? Nezklamaly. Kája opět čistou střelbou brala 4. místo a Denča s jednou chybou na střelnici si doběhla pro bronz.

Mistrovská bilance žáků je 0-0-3

Zhodnocení? Zdá se, že oproti minulým ročníkům bylo medailových umístění méně. Je to fakt. Ale popularita biatlonu jde stále strmě vzhůru a konkurence je obrovská. Umístění nejstarších holek bylo tvrdě vybojované, pro ty mladší to byla první sezona velkých závodů, Martinka s Matějem navíc byli v kategorii ty mladší. A hlavně, letos byla celá jarní a letní příprava zaměřena na nadcházející zimu. Vrchol je teprve před námi :-)

 

 

 

sprint

ZHS

štafetový závod

Majda

Ž-A

19./20 (2)

19./20 (3)

3./5

Markétka

Ž-A

14./20 (2)

10./20 (1)

3./5

Martinka

Ž-B

53./59 (1-2)

33./59 (0-0)

10./17

Matěj

Ž-B

40./50 (3-0)

37./51 (1-1)

15./16

Kája

Ž-C

11./71 (0-0)

4./70 (0-0)

3./23

Denča

Ž-C

4./71 (1-0)

3./70 (1-0)

3./23

Linda

Ž-C

9./71 (2-2)

19./70 (3-5)

3./23

Diana

Ž-C

49./71 (1-3)

21./70 (1-0)

-

 

Na MČR D+D nás reprezentova Nela za dorestenky A, Karolína za ženy A a v mužích Bystrouš. Do Bystřice pod Hostýnem jeli vyrovnat sbírku medailí z žákovského mistrovství :-) Tým však oslabila již před odjezdem Markéta, která onemocněla. 

V sobotním sprintu se první úlovek povedl Tomovi, když před sebe pustil pouze německého závodníka a Davida Tolara, plzeňáka startujícího za SKP Kornspitz Jablonec. Karolína přidala 4.místo.

V nejmladší disciplíně letního biatlonu - supersprintu, doběhlo do cíle v každé kategorii pouze pár závodníků. Nela s Karolínou nedokončily, Tom si doběhl pro šesté místo.

V neděli byl na pořadu hromaďák. Tak jako u žactva závod s hromadným startem. Nela si závod nedobrovolně prodloužila o 15 trestných kol, lepší výsledek byl tedy v nedohlednu. Kája poslední čistou položkou vybojovala konečné 5.místo. Tomova touha po zlatě byla obrovská. A podařilo se. Nechal za sebou všechny české i německé závodníky a cílem proběhl jako první!

Mistrovská bilance dorostu a dospělých je 1-0-1.

 

 

Sprint

supersprint

ZHS

Nela

16./19 (4-3)

 

19./19 (3-5-4-3)

Karolína

4./11 (1-1)

 

5./10 (3-1-3-0)

Bystrouš

3./31. (1-2)

6./30

1./29 (2-1-0-2)