Memoriál Jozefa Fabišíka a Litice

Tahle Červ zhodnotil víkend v Plzni a Liticích:

Memoriál Jozefa Fabišíka

Po dvou víkendech bez biatlonu přišel opět čas poměřit své síly se závodníky z blízkého i vzdálenějšího okolí. Tentokrát jsme zvládli startovat ve čtyřech závodech během dvou dnů a posbírat spoustu cenných kovů, ale i několik bramborových pozic.

V sobotu byl na programu Memoriál Jozefa Fabišíka na sportovní střelnici v Plzni-Košutce, tedy na místě, kde probíhají střelecké tréninky našeho dorostu a dospělých. Tratě od minulých závodů, které se zde poprvé konaly před dvěma lety, už dost zarostly. Měli jsme tak už týden předem spoustu práce s jejich uvedením do stavu, schopného závodu. Díky pomoci rodičů, dobrovolníků i našich závodníků se nám podařilo nachystat tratě i střelnici na nápor téměř 150 závodníků nejen z Plzeňského kraje, ale také z Prahy, Jílového, Strakonic, Manušic a Starého Města p. Landštejnem.

Ranní vytrvalostní závod probíhal za slunného počasí, bohužel ale kvůli noční bouřce na rozbahněných tratích. Nicméně na první medaile jsme nemuseli čekat dlouho. Jako první si hned pro zlatou doběhl Tonda v kategorii přípravky. Další zlatou medaili vybojovala na děleném prvním místě také Karolína se střelbou za 1, Denča s jednou chybou navíc skončila na nepopulární bramborové pozici. Stejně doběhl i Marek, který taktéž minul dvakrát. Třikrát chybující Vojta se v nejpočetnější kategorii umístil na dvanáctém místě. Nela obsadila se třemi netrefenými terči osmé místo a Anča s pěti trestnými skončila dvanáctá. V nejstarší žákovské kategorii si na střelnici nechybující Ondra doběhl s přehledem pro zlato.

Následovala krátká pauza, během které se rozhodčí přesunuli ze vzduchovkové střelnice na malorážkovou a na trať se vydali i dorostenci a dospělí. Markéta chybovala celkem šestkrát, přesto to stačilo na stříbro. Z juniorek dopadla lépe Karolína, která se střelbou za devět byla také druhá, bronzovou pozici s osmi střeleckými chybami obsadila Martina. Mých dvanáct chyb stačilo mezi juniory jen na páté místo a Petr, který střílel opět za sedmnáct, vybojoval v kategorii mužů bronz.

Odpoledne pokračoval memoriál štafetovým závodem trojic. Přičemž dva ze závodníků byli žáci, střílející ze vzduchovky a jeden závodník s malorážkou. Startovalo se v pěti rozbězích a ze závodníků Elánu jsme postavili celkem čtyři štafety plné elánu. Počasí bohužel nemělo slitování a obdařilo nás hned po startu intenzivním slejvákem. Závodníci tedy běhali celí mokří, o blátě až za ušima ani nemluvě. Někteří si štafetový závod a deštivé počasí tak užívali, že se nebáli v bahně a loužích dokonce i vyválet. Například mě se to díky špatně zvolené obuvi povedlo celkem třikrát. Biatlonisté při těchto štafetových závodech hlavně sbírají zkušenosti a procvičí si štafetovou střelbu. Vítězství si připsala štafeta z Jílového, druhé místo Tatran Železná Ruda a na třetím místě se umístila naše štafeta ve složení Karolína Nyklesová, Ondra Hasman a Červ. 

I přes zvláštní smysl pro humor, který mělo sobotní počasí (vyhlášení výsledků proběhlo opět za plného sluníčka), bych závody hodnotil hodně pozitivně. Tratě byly celkem náročné a tím pádem i dobře prověřily fyzičku závodníků před blížícími se závody Českého poháru.

Velký podíl na přípravách a pohodovém průběhu závodů měli rodiče a přátelé klubu, za což jim patří obrovský dík. Nemenší poděkování patří také našim „bufeťačkám“ za nakrmení hladových a žíznivých závodníků, rozhodčích a všech dalších, kteří nám s přípravou a zajištěním závodu pomáhali. Protože závodníci ze vzdálenějších klubů nocovali před nedělním závodem ve zručské tělocvičně, čekal některé z nás ještě náročný „společenský večer“, který začal na klubovně na Drahotíně společnou večeří a po uspání dětiček pokračoval posezením dospěláků.

Plzeň Litice

V neděli jsme, někteří více, někteří méně odpočatí, vyrazili do Litic, kde byl na programu rychlostní závod a Target Sprint. Ve slunném počasí obhájil se střelbou opět za nula první místo Tonda a další přípravka - Kristýna skončila s jednou chybou stříbrná. První místo obhájila také bezchybná Karolína a na bronz se posunula Denča se dvěma trestnými koly. Na dvě trestná kola musel také Marek, který doběhl pátý, a stejně tak i Vojta, který skončil na jedenáctém místě. Naopak na trestné kolo nemusela Nela, což jí pomohlo k pátému místu. Anča minula terč třikrát a doběhla třináctá. Pro dělené první místo si doběhl Ondra, který chyboval dvakrát. Dorostenci a dospělí stříleli v Liticích také ze vzduchovky, se kterou si Karolína rozuměla a bez návštěvy trestného kola si doběhla pro zlato. Bronz brala Martina s jednou chybou. Já jsem chyboval pětkrát a pátý také skončil.

Odpoledne, po vyhlášení výsledků dopoledního sprintu následoval Target Sprint. Target Sprint je nová disciplína pocházející z Německa, jejíž první závod vyhrál v loňském roce právě Bystrouš, který je tak brán za největšího favorita a experta. Svou roli potvrdil a hlavní kategorii vyhrál stylem start-cíl, navíc s velkým náskokem. Možnost vyzkoušet si tuto disciplínu, kde závodníci střílejí dvě položky ve stoje s jednotlivým dobíjením, dostaly i žákovské kategorie. Pravidla byla pro ně lehce přizpůsobena, takže všichni žáci stříleli vleže a nemuseli dobíjet jednotlivě. Na sestřelení každé pětice terčů měli celkem 10 ran. I když to na první pohled vypadá jednoduše, po pětistech metrech v maximálním tempu to není vůbec sranda. Tepová frekvence je dost vysoká a to dokáže míření hodně zkomplikovat. V kategorii žáků, kde byly spojeny kategorie od přípravky  až po žáky B, obsadil Marek páté místo. Mezi stejně starými děvčaty skončila Nela čtvrtá, Karolína šestá a Kristýně se bohužel nepovedlo sestřelit všechny terče. Závodníci žactva C a dorostu A už stříleli podle pravidel Target Sprintu, tedy vstoje. Téměř pro všechny to byla premiéra, se kterou se se ctí vypořádali. Nejlépe to v chlapecké kategorii zvládl Ondra, který dorosteneckou kategorii vyhrál! V kategorii juniorek se z vítězství radovala Karolína, Martina skončila pátá. Já mezi juniory obsadil druhé místo. Jak už bylo psáno výše, elitní kategorii mužů vyhrál Bystrouš před Lubošem Schorným a Jirkou Koubkem a jasně si tak řekl o nominaci do Mnichova.