MČR žactva v Jáchymově - Ondrův zlatý hattrick!

Letní Mistrovství ČR žactva změnilo na poslední chvíli místo konání a tak jsme o víkendu 20. - 21. září závodili v biatlonovém areálu Eduard u Jáchymova. Místo původně plánovaného pražského parku tak naši závodníci běhali v lesním prostředí, velice podobném našemu tréninkovému. Na vrchol letní sezóny jsme zaměřili několik posledních tréninků a cestu za úspěchem nepřekazilo ani deštivé počasí, které provázelo závod s hromadným startem a štafety.

Víkend doslova ovládl Ondřej Hasman, který nezaváhal ani v jednom závodě a odvezl si tři zlaté medaile! Další zlato přidal jeho mladší bratr Marek a sbírku doplnily Karolína Nyklesová s Denisou Brunátovou s bronzem ze štafety.

Sobotní rychlostní závod, který ještě všichni stihli za příjemného, téměř letního dopoledne, probíhal pod taktovkou Hasmanů. Mladší Marek v žácích B musel absolvovat jeden trestný okruh, ale díky skvělému běhu zvítězil těsně o necelé dvě vteřiny. Ondřej v nejstarší kategorii žáků ale na střelnici nezaváhal ani jednou a soupeřům „nadělil“  na 2 km dlouhé trati 15 sekund. V kategorii starších žákyň se jindy střelecky neomylná Saša Svobodová musela otočit 3x na trestném kole, i tak ale doběhla na 13. místě. Nervozita z prvního mistrovského závodu se zřejmě projevila i na střelbě našich nejmladších žákyň, Denisa musela na jedno a Karolína na dvě trestná kola což stačilo na 8., resp. 14. místo. To už ale neplatilo v odpoledním štafetovém závodě! Přesně se startem prvního rozběhu se spustil silný déšť, který vydržel téměř bez přestávky až do druhého dne. Přesto ale obě holky střílely bezchybně a Denisa předávala Karolíně na 2. místě. Ta se nedala zahanbit a Svatava Mikysková z Letohradu přebírala třetí úsek na průběžné vedoucí pozici. Bohužel ale musela na jeden trestný okruh a svou daň v podobě zdržení si vybrala i voda v miřidlech. Přesto se jí podařilo udržet medailovou pozici a děvčata se mohla radovat ze třetího místa. Marek Hasman s Vojtou Svobodou měli také namířeno hodně vysoko, oba předávali na medailové pozici, tu však neudržel Dalibor Šuba z Břidličné, který v naší štafetě hostoval a kluci tak obsadili 5. místo.  Naopak Ondra rozbíhal v silné štafetě klubu biatlonu Letohrad a předával suverénně jako první. Letohraďáci jeho výkon napodobili a zvítězili tak s velkým náskokem.

Všechny nedělní závody s hromadným startem už probíhaly v dešti a na rozmáčené lesní trati nebyla nouze o pády a zranění. Naši se karambolu naštěstí vyhnuli a všichni naopak podali ještě lepší běžecké výkony. Denisa Brunátová už na střelnici nechybovala a obsadila šesté místo se ztrátou jen 10 s. na vedoucí závodnici. Karolína si po jedné chybě doběhla pro 10. místo. Marek Hasman závod rozběhl opět velmi rychle, ale celkem 2x chyboval a v posledním kole přišel o bronzovou příčku a obsadil tu nepopulární bramborovou. I to je ale na jeho prvním MČR  velký úspěch. Podstatně, o více než 10 příček, si polepšil Vojta Svoboda, který se v sobotních závodech pořádně rozběhal a posunul se na 18. místo z celkových 38 závodníků v jeho kategorii.  Další nováček v našem týmu Nela Hrubá si ještě na velký výsledek musí počkat, alespoň než se stabilizuje střelba, 6 trestných je příliš. Na závěr závodního dopoledne startoval Ondra a připravil, alespoň pro mne za dalekohledem, nejdramatičtější závod ze všech. Od prvních metrů se sebejistě ujal vedení, ale po jedné trestné v první střelbě pokračovala skupinka favoritů pohromadě. Druhou střeleckou položku odstřílel jako vždy velmi rychle, ale opět jednou chyboval a tak ho soupeři za trestným kolem zase doběhli. V posledním táhlém stoupání mu ale ani starší závodníci nestačili a Ondra předvedl finiš, před kterým jsme museli smeknout.

Tento víkend nám tedy vyšel na výbornou a výsledkem je celkem 6 medailí z MČR v letním biatlonu. Kategorii dorostu a dospělých čeká stejné mistrovství o víkendu 26. - 28. 9. v Letohradu a žactvu po týdenní pauze začíná poslední část přípravy na hlavní zimní sezónu. Doufáme, že na tyto krásné výsledky navážeme i nějakou tou „zimní“ medailí.